Diş Protezleri 2018-04-23T19:40:37+03:00
❱ Diş protezi ne zaman kullanılır?

Diş sağlığınızı bozulmasından şikayetçi ya da estetik kaygılardan dolayı dişleriniz için yeni bir çözüm aradığınız durumlarda, diş protezinden yararlanabilirsiniz. Diş sağlığınız için hem fonksiyonel hem de estetik bir tedavi, diş protezleri ile mümkün.

❱ Diş protezleri ağzıma uyum sağlar mı?

Elbette! Diş protezleri doktorunuzun hassas ölçümleme sistemleri ile aldığı ağız ölçünüze göre üretilerek ağzınız ile tam uyum sağlar. Böylece
proteziniz hem alt hem de üst damağınızda rahat kullanım sunar.

❱ Diş protezlerinin faydası nedir?

Size özel hazırlanan protezler; yemek yiyebilmenizi, konuşmanızı kolaylaştırırken, gülerken de içinizin rahat olmasını sağlar.

❱ Diş protezleri nasıl temizlenir?

Diş protezleri, gece uyuduğunuzda çıkarılmalı ve temizlenmelidir. Temizliği diş macunu ile yapılmamalıdır. Protezinizi temizlemek için su altında özel fırçalar veya diş fırçası ve sabun kullanabileceğiniz gibi, eczanelerden temin edebileceğiniz temizleme tabletlerini kullanabilirsiniz.

❱ Çenede kemik kaybı gibi durumlarda protez kullanılır mı?

Çene kemiğinizde kayıp ve buna benzer durumlarda diş hekiminiz tarafından durum değerlendirmesi yapılır. Uygun görülen durumlarda restorasyon tedavileri gerçekleştirilir ve protez kullanımı için uygun zemin oluşturulur.

❱ Şeker hastaları protez kullanabilir mi?

Şeker hastalarında oluşan yaralar, normalden daha geç iyileşir. Bu yüzden tedavi sırasında oluşacak yaraların iyileşmesi normalden uzun sürebilir; ancak yine de şeker hastalarının protez kullanmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Ağız kuruluğu şikayetinizi önlemek için özel jeller ve yapay tükürük kullanabilirsiniz.

❱ Allerjik durumlarda protez kullanılabilir mi?

Diş protezlerinde metal bulunmaz; dolayısı ile metal allerjisi olan kişilerde protezler ile ilgili bir sorun yaşanmaz. Ancak diş protezi öncesinde allerji testi yapılmasında fayda vardır. Akriliğe allerjisi olan kişiler, diş protezi kullanamazlar.

❱ Protezim ne kadar süre kullanılabilir?

Protezlerinizi iyi bir bakımla uzun yıllar kullanabilirsiniz.

❱ Aşınan, rengi solan ve kararan veya bollaşan protezimi ne yapmalıyım?

Eğer proteniziniz aşındığı için keskinliğini kaybettiyse veya renk açma işlemiyle dahi açılamayan renk solmaları oluştuysa, protezinizin zeminini değiştirmeden sadece dişlerini değiştirebilirsiniz. Bollaşan protezlerinize besleme takviyesi yapılarak diş etinize tam oturması sağlanabilir. Ancak kemik erimeniz besleme ile protezin kullanılamayacağı kadar fazla ise yeniden protez yaptırmanız gerekecektir.