Pedodonti 2018-04-07T11:43:29+03:00
❱ Pedodonti nedir?

Pedodonti, çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgilenir. Bebeklikten itibaren düzenli bir şekilde kontrol edilen ağız sağlığı hem işlevsel hem de estetik açıdan gerekli müdahaleler zamanında yapıldığında ileri yaşlarda da rahat bir yaşam sürdürülmesini sağlar.

❱ Bebeğimin ilk pedodonti kontrolünü ne zaman yaptırmalıyım?

Bebeğinizin ilk dişi çıktıktan sonra pedodonti kontrollerine başlayabilirsiniz.

❱ Erken yaşta diş kontrollerine başlamanın faydası nedir?

Erken yaşta başlayan diş kontrolleri, olası çürük ve şekil bozukluklarına erken müdahale edilmesini sağlayarak ileri yaşlardaki diş sağlığını da
olumlu etkiler.

❱ Çocuğumu diş doktoruna götürürken nelere dikkat etmeliyim?

Çocuğunuz ile diş doktoruna giderken, korkmamasına ve acı çekmeyeceğine dair cümleler kurmayın. Bilinçaltında doktor muayenesini
zorlu bir süreç olarak algılamaması için, tedavi sonrasında ödüllendirmeyin. Doktorunuz, çocuğunuzu rahatlatacaktır, panik olmayın ve paniğinizi çocuğunuza yansıtmayın.

❱ İlk diş kontrolü sırasında neler yapılır?

İlk diş kontolü sırasında çocuğunuzun canının yanmayacağı tetkikler yapılarak, çocuğun diş hekimine alışması sağlanır. Aynalar ve ışıklar ile çocuğunuzun genel diş durumu kontrol edilerek, herhangi bir anomali olup olmadığı belirlenir. Dişleri koruma ve beslenme ile ilgili konularda ebeveynler bilgilendirilerek kontrol tamamlanır.

❱ Çocuğumu diş hekimine getirmeden önce ne yapmalıyım?

Doktorunuz özellikle istemediği müddetçe, çocuğunuzu diş hekimine tok getirmelisiniz. Diş hekimi ziyareti sırasında hem anne hem de babanın çocuğun yanında bulunması, çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Çocuğunuz sıkıldığını hissettiğinde onu zorlamayın. Doktorunuz, yeterli müdahleyi yapacaktır, daha fazla tedavi yapılması yönünde ısrarcı olmayın. Çocuğunuzun durumunu sürekli olarak sormak onda stres yaratabilir, sakin davranın.

❱ Pedodonti kontrolleri hangi konuları ele alır?

Doğumdan ergenlik yaşlarına kadar çocukların diş ve ağız yapılarındaki gelişimleri takip eden pedodonti; ağız ve damak yapısı, süt dişlerinin oluşumu, süt dişlerinden kalıcı dişlere geçiş süreci, kalıcı dişler ve süt dişlerinde oluşan çürükler, şekil bozuklukları gibi birçok konuya uzmanlıkla eğilir. Düzenli kontrol sayesinde dişlerde müdahale gerektirebilecek durumlar kısa sürede fark edilerek, zamanında müdahale sağlanarak ve tedavi edilir.